Zakup nieruchomości to kosztowna inwestycja. W każdym przypadku wymaga przemyślenia i weryfikacji wiarygodności sprzedawcy. Sprawdzenie dewelopera przed podpisaniem umowy przede wszystkim eliminuje ryzyko strat finansowych. Nikt z nas nie chce trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który nie dotrzymuje terminów umowy bądź też wyłudza pieniądze, ale nie kończy rozpoczętej inwestycji. Jak sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny? Poniżej wyjaśniamy, jakie kroki podjąć, by nie dać się oszukać.
Jak zweryfikować wiarygodność dewelopera?
Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie doświadczenie w branży ma deweloper, jak wygląda jego sytuacja finansowa oraz co sądzą o tej współpracy dotychczasowi i aktualni klienci. Kopalnią wiedzy w tym przypadku okazuje się internet. W mediach społecznościowych i na forach nie brakuje treści, w których internauci dzielą się swoimi spostrzeżeniami lub przestrzegają przed współpracą z danym usługodawcą. Nawet jeśli w większości będą to negatywne opinie, ich poznanie ogranicza zaufanie do dewelopera i zwiększa czujność inwestorów.
W internecie można też sprawdzić, czy deweloper nie jest zadłużony. Takie informacje można czerpać z katalogu firm na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości bądź w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym celu należy znać jedynie numer księgi wieczystej, który pozwoli zweryfikować, czy deweloper jest rzeczywistym właścicielem terenu inwestycyjnego oraz z jakich środków finansowana jest cała inwestycja. Informacje o tym, czy deweloper nie ma długów, po złożeniu odpowiedniego wniosku można też uzyskać w Urzędzie Skarbowym lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Na życzenie klienta deweloper nie powinien też odmówić przedstawienia aktualnych sprawozdań finansowych. W przypadku wątpliwości lub nieścisłości w umowie przed złożeniem ostatecznego podpisu można też przedłożyć umowę prawnikowi. Pomoc prawną w tym zakresie oferuje m.in. CGH Kancelaria prawna w Bielsku. Dodatkowo przed podpisaniem umowy dobrze jest też sprawdzić przynależność dewelopera do organizacji branżowych, które zrzeszają prestiżowe firmy deweloperskie z ugruntowaną pozycją na rynku. Gwarancją jakości świadczonych usług jest też posiadanie nagród i certyfikatów takich jak np. Certyfikat Dewelopera.